Otázky na politické strany v Praze

Moderátor: Předsednictvo Sdop

LukasV
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: 12.8.2018 20:56:30

Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od LukasV »

Ahoj,
sepsal jsem návrhy dotazů, které bychom mohli poslat politickým stranám kandidujíícm do zastupitelstva HMP. Oslovil bych 10-15 subjektů s šancí překročit 5% hranici, ponechal bych jim časový prostor na odpovědi a následně je na webu a FB TB zveřejnil.

Trochu jsem se inspiroval zde: https://prahounakole.cz/2014/09/otazky- ... ke-strany/, https://prahounakole.cz/2014/09/politic ... lodopravy/

Uvítal bych, kdyby někdo vymyslel nějaké další dotazy ohledně financování a dopravců, případně i na jiná témata.

Dotazy jsou zatím tyto, formulace i jejich počet se může měnit:
Jaké jsou vaše prioritní stavby pro kolejové složky MHD v Praze, které chcete zahájit nebo výrazně posunout v přípravě v příštím volebním období?
Jakou cenu ročního kuponu, levněného v tomto volebním období na 3650 Kč, budete prosazovat?
Jakou cenu krátkodobých jízdenek budete prosazovat?
Jakým způsobem zajistíte financování MHD v Praze?
Jak plánujete vyřešit dlouhodobý problém s nedostatkem řidičů autobusů, resp. dalších dopravních prostředků?
Považujete za prioritnější stavby pro městskou hromadnou dopravu (MHD)(Metro D, nové tramvajové tratě…), nebo individuální automobilovou dopravu (IAD)(východní část MO, zahloubení některých páteřních ulic…)?
Budete podporovat zlepšení propojení IAD a MHD (záchytná parkoviště P+R…)?
Budete podporovat zlepšení propojení cyklodopravy a MHD (hlídaná parkoviště B+R…)?
Jste ochotni zavádět nová preferenční opatření pro MHD i za cenu omezování IAD (vyhrazené jízdní pruhy, videodetekce…)?
Jaký je váš cílový modal split MHD na celkovém modal splitu pražské dopravy?
Jaké jsou vaše postoje k dlouhodobému rozvoji MHD v Praze nad rámec příštího volebního období?

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Lukáši, děkuji za návrh, který je skutečně výborný. budeme s tím muset nakládat opatrně, otázka je i, v jakém pořadí odpovědi stran zveřejníme. Než preference by se hodilo zjistit, zda nějaká věrohodná agentura vypočetla volební potenciál - ten lépe vystihuje šanci stran u lidí uspět. Podobně jako ČT zvala strany do předvolebních debat před volbami do PS. Pořadí by možná bylo nejspravedlivější podle vylosovaného čísla do voleb na magistrát, ale záleží zda nebude přiděleno až pozdě (snad ne).

Návrh otázek za mě:
  • Jaké formy dopravy po městě považujte za nejvhodnější a které budete nejvíce podporovat?
  • Budete podporovat rozvoj preferenčních opatření pro MHD (např. buspruhy, přednost na světelných křižovatkách atd.)?
  • Jaké jsou vaše stavby pro kolejovou dopravu v Praze budete přednostně prosazovat?
  • Domníváte se, že je vhodné navýšit výdaje hlavního města na financování MHD?
  • Plánujete změnu ceny ročních, čtvrtletních a měsíčních kuponů na MHD?
  • Považujete za vhodnou změnu cen jednotlivých jízdenek MHD?
  • Jak pomůžete řešit dlouhodobý problém s nedostatkem řidičů autobusů, resp. dalších dopravních prostředků?
  • Považujete za důležitější stavby pro městskou hromadnou dopravu (MHD), nebo individuální automobilovou dopravu (IAD)? Uveďte prosím příklady.
  • Budete aktivně podporovat rozvoj integrované dopravy do Středočeského kraje s cílem snížit počty lidí dojíždějících autem?
  • Budete podporovat zvýšení kapacit na parkovištích P+R?
  • Budete prosazovat zlepšení podmínek pro cyklistickou dopravu? Kde vidíte největší nedostatky?
  • Jste ochotni zavádět nová preferenční opatření pro MHD i za cenu omezování IAD?
  • Jaká je vaše vize dlouhodobého rozvoje MHD v Praze nad rámec příštího volebního období?
Zdůraznil jsem porovnání jednotlivých forem dopravy a podporu preferenčních opatření pro MHD, doplnil jsem regionální dopravu, která mi tam hodně chyběla (a bude podle mě chybět drtivé většině stran, ne-li všem) a trošku jsem upravil formulace. Modal split bych nedával už proto, že mu nebudou rozumět nejen někteří politici, ale ani čtenáři.

LukasV
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 13
Registrován: 12.8.2018 20:56:30

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od LukasV »

Zverejnil bych odpovedi vsech stran v jednom clanku, pripadne ve dvou - v jednom obecnejsim, v druhem podrobnejsim. V poradi idealne podle nejakeho pruzkumu, pripadne dle abecedy. Modal split lze nahradit podilem.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Ondřej Kališ »

LukasV píše:
13.8.2018 10:18:09
Zverejnil bych odpovedi vsech stran v jednom clanku, pripadne ve dvou - v jednom obecnejsim, v druhem podrobnejsim. V poradi idealne podle nejakeho pruzkumu, pripadne dle abecedy. Modal split lze nahradit podilem.
A co můj návrh otázek? Podle mě ten cílový podíl tam není až tak zásadní. Za prvé toho stejně žádná ze stran nedocílí (tedy pokud vůbec chtějí snižovat), za druhé to bude spíš kvízová otázka zjistit, jaký vůbec aktuálně je. :) Spíš bych se osobně zaměřil na jejich skutečné nápady.

Jeden článek rozhodně. Abecedu bych spíše nevyužíval. Ideálně volební číslo, příp. průzkum (ale ten zvýhodňuje silnější strany).

Vojtěch Vilímec
Člen Sdop
Příspěvky: 361
Registrován: 8.8.2018 22:45:54

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Vojtěch Vilímec »

Dobré otázky jsi vymyslel, Lukáši! Pro Ondru: my už jsme se o tom nápadu včera bavili, chtěl se zapojit i Mikuláš Kopas, ale zatím jsme neměli konkrétní návrh, jak by to mělo vypadat, ale tyhle otázky jsou vskutku brilantní.

Celkem bych udělal tak cca 10 otázek, víc ne. K Ondrovým otázkám: většina tvých otázek nahrává na prostou odpověď ano/ne. Je jasné, že pokud se ty strany chtějí zviditelnit, připíšou k odpovědi ještě pár vět navíc, ale opravdu nemá smysl se ptát Budete podporovat zvýšení kapacit na parkovištích P+R?, na to všichni odpovědí ano :lol:

Ptal bych se stran, které mají v průzkumu alespoň 1% a do článku bych je seřadil buďto abecedně nebo podle čísel kandidátek, až si je vylosují.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Vojtěch Vilímec píše:
13.8.2018 11:17:34
Dobré otázky jsi vymyslel, Lukáši! Pro Ondru: my už jsme se o tom nápadu včera bavili, chtěl se zapojit i Mikuláš Kopas, ale zatím jsme neměli konkrétní návrh, jak by to mělo vypadat, ale tyhle otázky jsou vskutku brilantní.
Tak škoda, že to nebylo nadhozeno na fórum rovnou. ;) Lukášovy nebo moje otázky jsou brilantní? Nebo jiná kombinace?
Vojtěch Vilímec píše:
13.8.2018 11:17:34
Celkem bych udělal tak cca 10 otázek, víc ne. K Ondrovým otázkám: většina tvých otázek nahrává na prostou odpověď ano/ne. Je jasné, že pokud se ty strany chtějí zviditelnit, připíšou k odpovědi ještě pár vět navíc, ale opravdu nemá smysl se ptát Budete podporovat zvýšení kapacit na parkovištích P+R?, na to všichni odpovědí ano :lol:
Souhlas, klidně to trochu přeformuluj a hoď sem další návrh. Ať je to motivuje trochu k přemýšlení a širší odpovědi.

Jinak jsem rád, že jsme Lukáše přijali. Takový samostatný lidi, kteří mají vlastní nápady, potřebujeme. ;)

Vojtěch Vilímec
Člen Sdop
Příspěvky: 361
Registrován: 8.8.2018 22:45:54

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Vojtěch Vilímec »

Ondřej Kališ píše:
13.8.2018 12:09:50
Lukášovy nebo moje otázky jsou brilantní? Nebo jiná kombinace?
Původně jsem byl spokojen s těmi Lukášovými, tys je jen mírně přepsal, ale líbí se mi i ta otázka s rozvojem regionální dopravy za účelem snížení počtu středočeských aut v Praze, ta tam Lukášovi chyběla.
Ondřej Kališ píše:
13.8.2018 12:09:50
Jinak jsem rád, že jsme Lukáše přijali. Takový samostatný lidi, kteří mají vlastní nápady, potřebujeme. ;)
Konečně nějaká motivace, Ondro! Tohle by sis měl zarámovat!

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Vojtěch Vilímec píše:
13.8.2018 12:30:38
Původně jsem byl spokojen s těmi Lukášovými, tys je jen mírně přepsal, ale líbí se mi i ta otázka s rozvojem regionální dopravy za účelem snížení počtu středočeských aut v Praze, ta tam Lukášovi chyběla.
Mně se Lukášovy otázky taky velice líbí, úpravy byly schválně spíš drobné. ;) Jo, otázka podpory regionální dopravy je pro mě podstatná, a bude to pořádný špek pro některé strany. A jsem sám zvědav, co odpovědí třeba i Piráti. :)
Vojtěch Vilímec píše:
13.8.2018 12:30:38
Konečně nějaká motivace, Ondro! Tohle by sis měl zarámovat!
Já rád motivuju, když je důvod. Ale plané chválení ode mě nečekej. U mě si musí každý případné uznání vždy zasloužit. ;)

Vojtěch Vilímec
Člen Sdop
Příspěvky: 361
Registrován: 8.8.2018 22:45:54

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Vojtěch Vilímec »

Tak aby to nebylo jak s Rudou, že Lukášovi poděkuješ za návrh otázek, ale finální podobu si vytvoříš a pošleš sám 8-)

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Otázky na politické strany v Praze

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Vojtěch Vilímec píše:
13.8.2018 22:06:51
Tak aby to nebylo jak s Rudou, že Lukášovi poděkuješ za návrh otázek, ale finální podobu si vytvoříš a pošleš sám 8-)
No to určitě posílat nebudu. To je jiná situace. Mimoto mail obcím jsem od začátku měl poslat já, to jsem považoval za jasný.

Odpovědět