[NÁMĚT] Doprava v okresech

Moderátor: Předsednictvo Sdop

Odpovědět
Tomáš Cígler
Člen Sdop
Příspěvky: 14
Registrován: 26.8.2018 22:45:58

[NÁMĚT] Doprava v okresech

Příspěvek od Tomáš Cígler »

Zdravím,
přicházím zde s návrhem na novou rubriku na téma "Doprava v okresech".

Jak mě to napadlo?
Řešil jsem s Martinem po Messengeru článek o lince PID 362, který tvořím. Martin mi psal, že ho mám spojit s 332, jelikož mají spolu hodně společného. Navíc se také řešilo něco v tom smyslu, že se má dělat článek o relacích např. Praha - Příbram a ne o jednotlivých linkách. Slučování článků mi nepřijde jako úplně šťastné řešení, jelikož někdo třeba hledá informace o konkrétní lince a ne o nějakém svazku. Navíc širší veřejnost nemusí vědět, že např. zrovna do Neveklova jezdí linka PID 332. Tak jsem si říkal, že by bylo lepší udělat články o dopravě v okresech. Takhle si čtenář vyhledá přímo článek o okrese Benešov, ve kterém již bude doprava v dané lokalitě více popsaná a zjistí, že do Neveklova jezdí z Prahy sice linka 332, ale že je lepší jet vlakem do Benešova a pak až autobusem.

Co by taková stránka měla obsahovat?
V každém okresu jsou obce s rozšířenou působností (případně obce s pověřeným OÚ), což jsou většinou větší sídla. V článku by měla být popsána doprava do těchto obcí z krajského města, případně mezi sebou. Sekundárně by byla popsána ostatní doprava v okresu. A samo sebou by v článku nesměly chybět nějaká významná nebo zajímavá místa s popsanou dopravou k nim + nějaké tipy na výlety.

Opravdu by to bylo přehlednější?
Myslím, že ano. Nemuseli bychom likvidovat povedenou encyklopedii o linkách nejen PID a na druhou stranu bychom obyčejné lidi nezahlcovali zbytečně historickými daty, apod. Zkrátka by bylo všechno na jednom místě. Kdyby nějakého obyčejného člověka zajímala historie konkrétní linky, tak by se jednoduše podíval v přehledu, zda tam je.

Takže asi tak. Navíc by se mohlo jednat také o zpestření článků na stránkách. Snad vás můj návrh alespoň trochu zaujal. Tak prosím diskutujte, přehánějte... ;)
Obrázek

Vojtěch Jánský
Člen Sdop
Příspěvky: 152
Registrován: 8.8.2018 23:25:13

Re: [NÁMĚT] Doprava v okresech

Příspěvek od Vojtěch Jánský »

Jen dodám, že probíhá podobná diskuze na téma Nové články podle relací v sekci Linky. Je důležité se rozhodnout, kterou možnost si vybereme. Nesmíme dělat současně tři typy článků.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: [NÁMĚT] Doprava v okresech

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Tomáši, díky za návrh, ale nepřijde mi prinosny. Předně nikdo nechce likvidovat články o linkách, a v případě regionálních linek nelze mluvit o nějaké encyklopedii. Jsou to vybrané články o zajímavých linkách, a ty by vznikaly i nadále. Cíl zpracovat všechny linky zde nikdy nebyl.

Martinův návrh tyto články doplňuje o možnost nezamerovat se na linky, ale na celou relaci či lokalitu dle situace i podle zájmu autora. To mi přijde jako zajímavá možnost oživení jak pro redaktory, tak i pro čtenáře, které článek o Unhošťsku může zaujmout třeba víc než o nějaké lince 220032, už nadpisem. ;)

Tvůj návrh vlastně říká něco podobného, akorát by se mělo jednat o systematické řešení nějakých vybraných měst. Články o okresech jako takových by nebyly dobrý nápad, protože okresy jsou poměrně rozsáhlé na něco takového. Článek by byl moc složitý pro čtenáře a ani nemáme nikoho kdo by měl schopnost zanalyzovat smysluplně dopravu na území celého okresu současně by měl čas to napsat.

Na Martinově návrhu se mi líbí právě ta větší variabilita. To je něco, co stránky potřebují jako sůl!

A obecně jsem proti zavádění jakékoliv složité systematické práce. Jasně, pokud bychom na to měli zájemce, kteří to spolehlivě zajistí, můžeme dělat encyklopedii. Jenže na to ani zdaleka nemáme. A stránkám mnohem víc pomohou reportážní nebo zajímavé tematické články. Jako to dělají úspěšné weby.

Byl jsem dost silně i proti městským linkám. Bohužel ty už existují byť třeba v nevalné formě, tak je supr, když je někdo aktualizuje a vylepší. Ale poměr práce a přínosu je podle mě spíš nic moc. Ale zase jsou linky typ článku, na kterém se dobře vyučí mladí začínající redaktoři. V tom jsou skoro nenahraditelné.

Martin Chour
Člen Sdop
Příspěvky: 279
Registrován: 8.8.2018 23:21:01

Re: [NÁMĚT] Doprava v okresech

Příspěvek od Martin Chour »

Díky za příspěvek. Některé věci, které jsi napsal bych možná vypíchl.

Články o linkách

Články o linkách bych dělal jako doposud s tím rozdílem, že je nutné více obeznámit redaktory o tom, jak ten mají podávat. Mělo by se jednat o historii vedení spojů v dané trase. To neznamená, že když se změní číslo, že ta linka byla zrušena, pouze byla přečíslována (prakticky se pro cestujícího nic nemění). A pokud jsou si dvě linky velmi podobné, např. tím, že na sebe vzájemně přejíždí (dříve asi pravděpodobně existovala nějaká neintegrovaná linka, co jela od Neveklova z Jílového přímo bez zastavení do Prahy, než došlo k tomu, že 362 se přečíslovávala na E96). A poté došlo k integraci, kdy se původní E90 a E96 zrušili a nahradily linkou 332, takže ty linky mají hodně společného. E90 a E96 mají společnou dnešní 332, E96 a 362 mají společnou historii, 332 a 362 jedou po stejné trase nyní. Proto bych zde určitě šel tím směrem, že bych všechny 4 články spojil do jednoho a napsal tam historii, jak to se všemi linkami bylo, aby tyto linky v relaci Praha - Neveklov měli společný článek.

Články o relacích a další návrhy vzešlé z tvého příspěvku

Jak si zmínil ty okresy, tak zčásti je to podobný těm relacím. Popíšeš těm lidem, jak se např. z Benešova mohou dostat do Prahy a co je pro ně výhodné. Pak tu máš články o městech, které zase popisují samotná města. Problém těch okresů je, že je třeba vymyslet zajímavý obsah, co lidi zaujme a zároveň o tom okresu něco vědět, jak to v něm celém funguje, což je dost složité. A částečně je to podobné těm linkám a relacím. Ale můžeš klidně nastínit ještě víc, třeba se najdou základy, na kterých by ten článek mohl stát a čím by stránky obohatil, aniž by úsilí do článku nepřišlo téměř vniveč. To je podobné jako u linek, jak psal Ondra.

Nicméně jak jsi psal ohledně popsání dopravy v okresu, že by to mohlo být zajímavé pro obyčejné lidi, napadlo mě z tvého textu, resp. byl to návrh OK původně, že by šlo udělat mapu Středočeského kraje se zajímavými turistickými místy, kde by bylo napsána, jak se k nim VHD dostat. Možná udělat nějak mapku ve spolupráci s Vojtou Vilímcem. To by byl velmi zajímavý článek.

A druhý nápad co mě napadl, resp. opět Ondra o tom už někdy mluvil. Jak jsi mluvil o srovnání okresů nebo o popisu každého okresu, bylo by zajímavější srovnat dopravu v krajích. Jaký mají v každém kraji systém, jak se tam kupuje jízdenka, jaký tam mají tarif, kde najdu další potřebné informace (JŘ, schémata), popř. jaké jsou výhody, nevýhody toho systému nebo co se nového chystá (stejně tak jdou srovnat i jednotlivé systémy MHD). Můžeš tak srovnat jednotlivé IDS, což by se hodilo dost lidem, pokud jedou na dovolenou někam a neví, kde sehnat informace nebo jak koupit jízdenku a za kolik.

Díky za zpětnou reakci

Odpovědět