Povinné místenkování vlaků EC

Moderátoři: Předsednictvo Sdop, Vedoucí projektů

Povinně místenkové EC?

Ano
2
22%
Ne
6
67%
Jen za předpokladu místenky zdarma i na pokladně
1
11%
 
Celkem hlasů: 9

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Povinné místenkování vlaků EC

Příspěvek od Jiří Staněk »

Byli byste pro, aby byly všechny vlaky EC povinně místenkové? Bohužel vznikají problémy s kapacitou a stojící lidi směřují (nelegálně) i do vozu první třídy, což je velmi nepohodlné. Na druhou stranu jsou ČD jediný dopravce, který je aspoň na stojáka odveze. Údajně to lze jen v komerčních vlacích, na ostatních si to ministerstvo (aai ten jejich "úžasný" odbor) nepřeje.
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Povinné místenky jsou špatná cesta. Podle mě by bylo lepší zavést místenky vždy zdarma k jizdence, placená místenka je přežitek z doby, kdy internet znali možná čtenáři sci-fi. Více pozitivně motivovat lidi k používání mistenek a hlavně se s nimi naučit pracovat. Tj. mám-li plnej vlak, řeším posílení a neseru na to. To by pomohlo.

Naopak neodvezt lidi nic dobrého neprinese. Jen víc aut možná.

Povinné místenky jsou vlastně alibismus přednášející odpovědnost z dopravce či objednatele na cestujícího.

Vojtěch Vilímec
Člen Sdop
Příspěvky: 361
Registrován: 8.8.2018 22:45:54

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Vojtěch Vilímec »

Souhlasím s tím, že by měly být dávány místenky k jízdence zdarma. Díkybohu dnes ČD při nákupu v e-shopu (kde já všechny svoje nákupy realizuji) místenky zdarma dává, ale bohužel jen na území Česka. Se zahraničím by ale mohl být problém, protože tam platí trochu jiná pravidla.

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Jiří Staněk »

Ondřej Kališ píše:
9.7.2019 19:03:03
Tj. mám-li plnej vlak, řeším posílení a neseru na to. To by pomohlo.
Problém je, že tak moc narvané spoje obvykle způsobují mimořádné události, např. porucha jednoho z předchozích vlaků a to klidně i jiného dopravce (např. RegioJet svoje cestující na ČD běžně posílá). Proti tomu se zabránit dá jen velmi těžko, neboť i menšina cestujících z takto postiženého vlaku okamžitě zaplní vlak následující až po střechu.

I kdyby se zamýšlelo jít cestou záložních souprav/mašin ve stanicích, což je pro soukromníky zcela nerealistické a i pro ČD docela drahý špás, stále to problém zcela nevyřeší, neboť si neumím představit, jak poslušně budou cestující čekat na náhradní soupravu/mašinu, když jim dřív pojede pravidelná.
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Jirko, docela často jezdím v neděli z České Třebové do Prahy a nestalo se mi, že by Ex nebyl narvaný, jak říkáš, po střechu. Takových případů znám řadu. Takže tvrzení, že většinou jde o mimořádnosti není pravdivé. A i kdyby. Neodvezt lidi je pro dopraváka největší zlo. Takže povinné mistenkovani by situaci z mého pohledu jen zhoršilo.

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Jiří Staněk »

Ondřej Kališ píše:
10.7.2019 16:14:10
Jirko, docela často jezdím v neděli z České Třebové do Prahy a nestalo se mi, že by Ex nebyl narvaný, jak říkáš, po střechu. Takových případů znám řadu. Takže tvrzení, že většinou jde o mimořádnosti není pravdivé. A i kdyby. Neodvezt lidi je pro dopraváka největší zlo. Takže povinné mistenkovani by situaci z mého pohledu jen zhoršilo.
Pokud jde o soupravy, tak to já nepopírám, že by to tak nemělo fungovat, tam zas je problém s vozy, ale to je samozřejmě zcela korektní postup a žádoucí, který se už částečně provádí u skupin. Mě jde právě o ty mimořádnosti a také už se nám pomalu prosazují jednotky, sice obojího není moc, ale ani nijak poskrovnu. Pokud chce ministerstvo své vlaky nepovinně místenkové, je potřeba zatlačit na ČD smluvními požadavky na různé posilové garance v případě souprav, nicméně i podle toho zaplatit.
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Ondřej Kališ »

MD by ti zřejmě řeklo, že od toho má netto smlouvy a za větší tržby si dopravce má posilu zaplatit. Ale co by to dělal, když může rejžovat na narvanejch vlacích...

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Jiří Staněk »

Ondřej Kališ píše:
10.7.2019 16:28:13
MD by ti zřejmě řeklo, že od toho má netto smlouvy a za větší tržby si dopravce má posilu zaplatit. Ale co by to dělal, když může rejžovat na narvanejch vlacích...
Tak to pak musí ČD zajistit samy, ale je v tom stejná otázka - proč by si dělaly dobrovolně posilové vozy za stovky milionů, když na tom vydělají méně? Nehledě k tomu, že ještě nejsou modernizovány ani některé normální rychlíky. Není hlavně opravárenská kapacita, u KŽC jsou na opravu kredence čekací lhůty i třičtvrtě roku.

Další problém jsou ty jednotky, které jsou neposílitelné.
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Jiří Staněk píše:
10.7.2019 16:33:21
Ondřej Kališ píše:
10.7.2019 16:28:13
MD by ti zřejmě řeklo, že od toho má netto smlouvy a za větší tržby si dopravce má posilu zaplatit. Ale co by to dělal, když může rejžovat na narvanejch vlacích...
Tak to pak musí ČD zajistit samy, ale je v tom stejná otázka - proč by si dělaly dobrovolně posilové vozy za stovky milionů, když na tom vydělají méně? Nehledě k tomu, že ještě nejsou modernizovány ani některé normální rychlíky. Není hlavně opravárenská kapacita, u KŽC jsou na opravu kredence čekací lhůty i třičtvrtě roku.

Další problém jsou ty jednotky, které jsou neposílitelné.
Takže radši cestující nedopravíme... Tohle se někomu stane jednou dvakrát a příště pojede jedině autem. Tim si buď jist.

Za mě je povinné mistenkovani velmi špatný nápad, který při plošné aplikaci dopravě jen uškodí...

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Re: Povinne místenkování vlaků EC - překecání ministerstva

Příspěvek od Jiří Staněk »

To je otázka k diskuzi. Může sice nakonec jet, ale na stojáka a řekne si totéž. K tomu si totéž může říct i sedící vedle sedících lidí na podlaze v uličce - že příště raději autem - zejména ti z jedničky. Ve finále se tedy veřejné dopravě uškodí víc...
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Odpovědět