Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Moderátoři: Předsednictvo Sdop, Vedoucí projektů

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Jiří Staněk »

Z dosavadních zkušeností musím říci, že systěm maršrutek funguje pro potřeby Ukrajinců lépe než náš systém meziměstských autobusů. Mnohem méně lidí jezdí na venkově autem a není problém se maršrutkou dostat do jakékoli vesnice. Samozřejmě, že jízdní řády, pokud jsou, jsou spíše orientační, taktéž místa a trasy nejsou nijak veřejně přístupné, je nutné se ptát místních. Na druhou stranu je interval mnohem lepší než v našich vesnicích, často i 15 až 30 minut, navíc cena je velmi příznivá. To je dostatečný důvod pro to, aby dostatečný počet Ukrajinců cestoval touto dopravou a skutečně je znát, že v menších městech zase tolik aut nejezdí. V Česku je to přesně naopak.

Ve větších městech jsou ale maršrutky brány spíše jako parazit. Městská doprava většinou existuje, spíše trolejbusová, intervaly jsou nicméně tristní. V Ternopilu nebyly pomalu ani označníky, síť nepřehledně polokružní, jízdní řády vůbec nejsou veřejné ani vyvěšené. Naopak kladně hodnotím Vinnitsu a Ivano-Frankivsk, v druhém jmenovaném městě se dokonce plánuje nákup nových trolejbusů a kompletní vyřazení 14Tr. Vinnitsa už disponuje i vídeňskými zastávkami pro tramvaje, zlepšila intervaly a dohodou zrušila veškeré městské maršrutky.

Vlaky mívají opačný problém než my - krásný svršek, ale otřesné vozy meloucí z posledního. Je zcela běžné, že trať je na pružném upevnění, ale Sergej s dvěma vozy se plahočí do stoupání 30. Sedadla jsou převážně dřevěná, obvykle vozy na osobácích smradlavé od moči, rozpadlé, na vlak novější než Made in SSSR jsme narazili jen jednou, Pesu odstavenou v depu. Rychlosti rychlíků jsou do 80 km/h, maximálně jsem jel 100. Osobáky průměrně tak 40.

Taktéž je zde věc zvaná "ukrajinský takt". V praxi to znamená, že u vlaků jedou spoje 2-3x za den, v případě MHD nenajdete pravidelný interval. Obecně jsou však velké rozdíly mezi městy. Pokud chcete zažít relativně funkční systém, navštivte Vinnitsu, naopak hledáte-li divočinu, navštivte Ternopil, kde budete čekat na trolejbus stejně jako na maršrutku a svezete se ve zhruba 10 českých městech, odkud zdejší 14Tr a 15Tr pochází.
Přílohy
20190708_115600.jpg
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Vojtěch Vilímec
Člen Sdop
Příspěvky: 361
Registrován: 8.8.2018 22:45:54

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Vojtěch Vilímec »

Jak bys tedy vyřešil situaci na českém venkově pomocí maršrutek? To může být zajímavý projekt :D

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Jiří Staněk »

Vojtěch Vilímec píše:
10.7.2019 14:52:02
Jak bys tedy vyřešil situaci na českém venkově pomocí maršrutek? To může být zajímavý projekt :D
To nejde, lístek by stál vzhledem k výplatě a nákladům tak 50 Kč na 10 km :mrgreen:
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Jiří Staněk píše:
10.7.2019 15:58:27
Vojtěch Vilímec píše:
10.7.2019 14:52:02
Jak bys tedy vyřešil situaci na českém venkově pomocí maršrutek? To může být zajímavý projekt :D
To nejde, lístek by stál vzhledem k výplatě a nákladům tak 50 Kč na 10 km :mrgreen:
Samozřejmě, že kdyby se k maršrutce udělal jízdní řád a nějaké ty informace, bylo by to jen přínosem. Problém je tedy v něčem jiném, ne v tom, že by maršrutka byl zázrak, který jen nestačil dorazit na západ Východu.

Jiří Staněk
Správce fóra
Příspěvky: 174
Registrován: 8.8.2018 21:24:01

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Jiří Staněk »

Ondřej Kališ píše:
10.7.2019 16:20:43
Jiří Staněk píše:
10.7.2019 15:58:27
Vojtěch Vilímec píše:
10.7.2019 14:52:02
Jak bys tedy vyřešil situaci na českém venkově pomocí maršrutek? To může být zajímavý projekt :D
To nejde, lístek by stál vzhledem k výplatě a nákladům tak 50 Kč na 10 km :mrgreen:
Samozřejmě, že kdyby se k maršrutce udělal jízdní řád a nějaké ty informace, bylo by to jen přínosem. Problém je tedy v něčem jiném, ne v tom, že by maršrutka byl zázrak, který jen nestačil dorazit na západ Východu.
Také se na Ukrajině daleko větší procento zabývá řidičskou profesí než u nás.
Pro mou rychlou reakci mne prosím označte pomocí @ nebo mne citujte. Přijde mi notifikace do e-mailu.

Vojtěch Vilímec
Člen Sdop
Příspěvky: 361
Registrován: 8.8.2018 22:45:54

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Vojtěch Vilímec »

U nás se taky velké procento Ukrajinců zabývá řidičskou profesí :lol: :lol:

tomas.juza
Správce fóra
Příspěvky: 353
Registrován: 8.8.2018 21:16:55

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od tomas.juza »

Vojtěch Vilímec píše:
11.7.2019 21:41:25
U nás se taky velké procento Ukrajinců zabývá řidičskou profesí :lol: :lol:
Souhlasím. Třeba na lince 164, kterou mám nejblíž, jezdí minimálně jeden.

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Vojtěch Vilímec píše:
11.7.2019 21:41:25
U nás se taky velké procento Ukrajinců zabývá řidičskou profesí :lol: :lol:
Tak to každopádně. Tady na východě Čech bych podíl ukrajinských řidičů viděl tak na 20-30 %. Holt jsou levnější, je jich víc a za jeden zdejší plat se na Ukrajině najedí dvě rodiny...

Vojtěch Vilímec
Člen Sdop
Příspěvky: 361
Registrován: 8.8.2018 22:45:54

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Vojtěch Vilímec »

A to nechtějte vědět co jezdí v Arrivě Malešice. Kromě Ukrajinců tam jsou i Srbové, Mongolové a propuštění vězni :D

Ondřej Kališ
Předsednictvo Sdop
Příspěvky: 1378
Registrován: 8.8.2018 22:51:40

Re: Dopravní obslužnost Ukrajiny?

Příspěvek od Ondřej Kališ »

Vojtěch Vilímec píše:
12.7.2019 19:25:29
A to nechtějte vědět co jezdí v Arrivě Malešice. Kromě Ukrajinců tam jsou i Srbové, Mongolové a propuštění vězni :D
Dokud to jsou propuštění vězni a nikoliv utekší, tak ještě dobrý. :)

Odpovědět